קרחת

גברים רבים בעידן המודרני סובלים מהתקרחות בדרגות שונות (כ-80% מהגברים על גיל 40) החל משינוי קו השיער בקדמת הפנים (נסיגה שיוצרת מעין מפרצים) ועד לקרחת מלאה. אנו מתייחסים כאן לתהליך התקרחות גברית והוא נובע לרוב מנטייה משפחתית (גנטיקה) ומסיבות הקשורות בהורמונים.

תופעה דומה לכך היא נשירת שיער, אך זו תופעה נפרדת ואופן הטיפול בה שונה בהתאמה. במאמר זה נתמקד בתופעת ההתקרחות.

נשירת שיער אצל גברים

התקרחות גברית - קווים לדמותה

גברים רבים מוצאים את עצמם בגיל צעיר במצב בו שיער ראשם נושר ולא גדל שיער חדש במקומו. הם מספרים שהתופעה משליכה על תחומים רבים בחייהם ופוגעת בדימוי העצמי שלהם, במיוחד כאשר מדובר על תהליך שהחל בשלב מוקדם יחסית (בשנות העשרים שלהם, בניגוד לשאר הגברים הסובלים מכך. הם קרוב לוודאי יחלו לחוות את התהליך בין שנות השלושים לשנות הארבעים לחייהם).  

ההתקרחות מתרחשת לרוב בתהליך הדרגתי.

בשלב ראשון מתרחשת נסיגה בקו השיער המתרכזת בעיקר באזור הקדמי.

במקביל לכך, לרוב השיער הופך דליל. בשלב זה מומלץ לטפל בשיער בעזרת טיפול שיקום מיוחד לשיער דליל.

בדרך כלל תהליך הדילול אצל גברים מתחיל באזור הקדמי ומתפשט לצדדים. לאחר מכך תיראה קרחת בקדמת הראש.

נשים חוות תופעת התקרחות בשיעור נמוך מאשר גברים ומרביתן יעברו את השלב הזה לאחר גיל המעבר. התקרחות נשית מאופיינת לרוב בדלילות שיער המתרכזת בעיקר באזור הקדמי של הראש.

נשירת שיער על המסרק

סוגי התקרחות גבריים

 • התקרחות אנדרוגנית ( Androgenic Alopecia) – סוג נשירת השיער המוביל להתקרחות השכיח ביותר אצל גברים
 • קרחת גלגל אזורית (Alopecia Areata) – גבר אחד מכל מאה גברים סובל מתופעה זו והיא מאפיינת גברים בכל הגילאים (כולל גיל צעיר). הבשורה הטובה היא שמרבית הגברים הסובלים ממנה יחוו צמיחה מחודשת של שיער כעבור כשנה.

הסברה היא שהסיבה העיקרית לסוג זה של התקרחות היא כשל במערכת החיסונית. לצערנו עדיין לא נמצאה דרך טיפול יעילה ומוכחת שתסייע בפתרון הבעיה.

 • התקרחות מפוזרת – צורת התקרחות זו מתבטאת בשיער מדולל באופן אחיד בכל הראש ולא נראים ריכוזי התקרחות באזורים מסוימים (לכן לא נוצרות קרחות). לתופעה זו יש טיפול רפואי יעיל שמסייע להפחית את הבעיה ואף לפתור אותה.
נשירת שיער אצל נשים

סיבות נוספות הגורמות לתופעת קרחת

קיימים סוגים שונים של תהליכי התקרחות, כל אחד מהם מופיע באזורים אחרים בגוף. הסיבות להופעתם משתנות כמו גם השכיחות שלהם בקרב האוכלוסיה.

 • אלופציה ברביאה – מופיעה רק אצל גברים, ורק באזור הזקן.
 • אלופציה מולטילוקולאריס – מופיעה באזורים שונים בגוף בו זמנית.
 • אלופציה מונולוקולאריס – מופיעה באזור מסוים בגוף ורק בו.
 • אלופציה טוטאליס – מתבטאת בנשירה מלאה של שיער הקרקפת.
 • אלופציה אוניברסליס – התקרחות זו מופיעה בכל האזורים בגוף ( בבית השחי, במפשעות, בריסי העיניים, בגבות, בקרקפת ועוד).

מתי זה קורה ומדוע?

 • רוב הגברים שיחוו התקרחות יחוו את תחילת התהליך לפני הגיעם לגיל 30.
 • ההתקרחות נובעת מכך שהמערכת החיסונית בגוף תוקפת את זקיקי השיערה ובכך מונעת את צמיחת השיער.
 • הסברה הרווחת היא שהנטייה להתקרחות עוברת בתורשה והיא גנטית. כתוצאה מכך גם נשים וגם גברים עלולים למצוא את עצמם סובלים מתופעה זו.
 • כ- 2% מכלל האוכלוסיה סובלים מהתקרחות.
 • התקרחות גברית נובעת, בין השאר, מרגישות לחומר הנקרא דיהידרו (טסטוסטרון). כתוצאה מכך איכות הזקיקים נפגמת. בשלב ראשוני נפגמת צמיחת השיער המחודשת והשיער שגדל הוא דק ושברירי מאד. לאחר מכן מתרחשת נשירה מלאה. 
 • התקרחות נשית עלולה להתרחש עקב תופעות רפואיות כגון אנמיה, סכרת, עודף פעילות של בלוטת התריס או נטילת תרופות מסוימות שיגרמו לכך. בנוסף, תהליכים כגון דיאטות שונות, תופעות של סטרס ולחץ, שינויים הורמונאליים או שימוש בתכשירים ותהליכים כימיים בשיער, עלולים לגרום לנשירה מאסיבית והתקרחות.
 • טיפולי השתלת שיער לנשים וטיפולי השתלת שיער לגברים הם תהליכים שונים וצריכים להיות מותאמים לכל אחד ואחת מהם.

ברור לכולם שאופן הטיפול בהתקרחות הנובעת מסימפטום של מחלה זמנית ונקודתית יהיה שונה לחלוטין מטיפול בהתקרחות הנובעת ממחלה כרונית מתמשכת, למשל. לכן, כדי שהטיפול בהתקרחות יהיה יעיל ככל הניתן, חשוב להתאים את הטיפול הנכון לכל מקרה ומקרה. ללא אבחנה מקצועית קשה יהיה להחליט מהו הטיפול המדויק.

התקרחות חלקית אצל ילדים

כ- 20% מכלל הסובלים מאלופציה (התקרחות) הם ילדים מעל גיל שנה. ילדים אלה יחוו את ההתקרחות בקרקפת ובאזורים אחרים בגופם.

בנוגע לילדים, נתוני ההחלמה טובים באופן משמעותי מאשר אצל מבוגרים. הבעיה תפתר אצל כמחצית מהילדים הסובלים מהתופעה, לעתים גם אם לא קיבלו טיפול כלשהו. הסיבה היא שאצל ילדים זקיקי השיער חיים ורק פעילותם נעצרה. פעילותם תתחדש והם יחזרו להצמיח שיער כאשר יווצרו התנאים המתאימים והמערכת תשדר להם להמשיך לפעול. 

טיפולים שונים מתאימים למקרים שונים של התקרחות בילדים. להלן מספר דוגמאות לטיפולים:

 • זריקות סטרואידים
 • זריקות קורטיזון
 • קרמים ומשחות על בסיס סטרואידים
 • כדורי סטרואידים
 • מינוקסידיל
 • טיפולים אלטרנטיביים כגון דיקור, צמחי מרפא

חשוב לציין שוב, אבחון נכון הוא קריטי למתן טיפול מותאם ובמהלך האבחון מתחשבים במגוון נתונים כגון אזורי ההתקרחות. לכן לא קיים טיפול אחד גנרי שנותן מענה לכולם, ולעתים חלק מהטיפולים נמצאים כלא יעילים עבור אנשים מסוימים ועליהם להמשיך לחפש פתרונות נוספים לבעייתם. בין השאר, נמצא כי שינוי אורח חיים והמנעות מלחץ מיותר ומתח מסייעים לתהליך הריפוי.

מה עושים כשלא מצליחים לפתור את בעיית ההתקרחות?

כאמור, לצערנו לא בכל המקרים ניתן למצוא פתרון שימנע את ההתקרחות או יטפל בה. לעתים התופעה עשויה לחלוף ולעתים מדובר על מצב עתידי קבוע. אנשים המצויים במצב זה ומתקשים לחיות עם ההתקרחות יכולים למצוא פתרון לבעייתם בביצוע השתלות שיער ב-Accurate Hair.
המרפאה שלנו מספקת מענה מושלם בדיוק עבור אלה הסובלים מהבעיה ומשוועים לפתרון.

מטופלים רבים בהם טיפלנו יעידו שהם מרוצים מאד מההשתלה שעברו אצלנו ומתוצאותיה. לא פלא שאנו נחשבים למומחים בהשתלות שיער בישראל. הם יוכלו לספר שלא חשו כאב כלשהו לאורך כל תהליך ההשתלה ולא נותרו להם צלקות. כיום הם מתהדרים במראה שיער טבעי לחלוטין.

אנו מבצעים השתלות שיער במגוון שיטות וטכניקות ובנוסף אנו מציעים למטופלינו מבחר גדול של פתרונות מתקדמים שונים החל מתוספות שיער קליפסים וכלה בפאות מיוחדות לגברים. התוצאה: מראה צעיר וטבעי עם שיער שופע ובריא.

השילוב בין מקצועיות בלתי מתפשרת של צוות המרפאה לבין שימוש בשיטות חדשניות ומגוונות יעניק לכם את מראה השיער המושלם עליו חלמתם.

מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים!

תוכן עניינים

שעות פעילות

ראשון - חמישי

9.00 - 17.00

שישי

9.00 - 15.00

שבת

סגור

image

נשירת שיער

נשירת שיער היא אחת התופעות הנפוצות ביותר אצל נשים וגברים. במצב תקין, שערות שנושרות מתחלפות במהירות בשערות חדשות, אולם כאשר הנשירה צוברת תאוצה יש חוסר איזון במחזור צמיחת השיער ויותר…
image

שיקום שיער

סובלים מנשירת שיער? מרגישים שהשיער נושר בלי הפוגה? מתחילים להקריח? אם אתם תרים אחר פתרונות איכותיים עבור שיקום שיער דליל, יש לנו פתרון עבורכם.שוחחנו עם המומחים של Accurate hair כדי לסייע…
image

ביו פייבר

השתלת שיער הינה שיטה חדשה בתחום השתלות השיער, המתאימה לאנשים או נשים הסובלים מדילול שיער או התקרחות ולא מעוניינים בפתרון של תוספות שיער או פיאות.השתלה היא תהליך מהיר, המאפשר תוך…
קבעו תור לשיחת ייעוץ
ללא עלות או התחייבות
עדכון סגר הקורונה:

לקוחות יקרים, בהתאם להחלטת הממשלה להטלת סגר כללי ברחבי הארץ, לא תיהיה קבלת קהל בתקופת סגר זו. 
עם תום הסגר, אנו נחזור לפעילות מלאה ונשמח לתת לכם את השירות הטוב ביותר!

Call Now Button